Proteze
Šta su proteze?
Proteze u stomatologiji su ortopedska pomagala koja se koriste za nadoknadu izgubljenih ili oštećenih zuba i zubnih struktura. Postoje dva osnovna tipa proteza: parcijalne proteze i potpune proteze.
Parcijalne Proteze:
- Parcijalne proteze se koriste kada pacijent ima neke svoje prirodne zube u vilici. Mogu se koristiti za nadoknadu jednog ili više izgubljenih zuba.
- Mogu biti izrađene od akrilata, metala ili kombinacije ovih materijala. Metalne parcijalne proteze obično imaju metalnu baznu ploču koja se pričvršćuje za preostale zube kukicama ili drugim mehanizmima.
- Parcijalne proteze se drže na mestu pomoću kukica koje se kače za preostale prirodne zube, pružajući stabilnost i podršku.
Totalne Proteze:
- Totalne proteze se koriste kada su svi zubi u jednoj vilici izgubljeni. Mogu se koristiti za gornju ili donju vilicu ili obe vilice.
- Mogu biti izrađene od akrilata ili kombinacije akrilata i metala. Postavljaju se na desnima i podržavaju se vakuumskim priljubljivanjem na sluzokožu i viličnu kost.
- Totalne proteze su mobilne i često se drže na mestu pomoću vakuuma, gravitacije i adhezije za sluzokožu.
Vironit (Vizil) Proteze:
- Vironit (Vizil) proteze su specifičan tip potpunih proteza, često napravljenih od akrilatnog materijala sa dodatkom metala. Namenjene su za nadoknadu svih zuba u vilici.
- Imaju visok estetski potencijal, prilagodljive su za postizanje prirodnog izgleda desni i zuba. Mogu sadržavati metalnu osnovu kako bi poboljšale izdržljivost i stabilnost.
- Vironit proteze pružaju funkcionalnost žvakanja, podršku govoru i estetski izgled osmeha. Takođe, koriste vakuumsko priljubljivanje za održavanje stabilnosti u ustima.
Biodentalne proteze – nova generacija proteza:
- Prednost ovih proteza je što je baza proteza napravljena od specijalnog biodentalnog plastičnog materijala, patentiranog od nemačke kompanije Bredent.
- Materijal je hemijski stabilan, mehanički otporan i potpuno biokompatibilan, pa se preporučuje pacijentima sklonim alergijama. Koristi se za izradu proteza bez metalne strukture, sa izraženom čvrstoćom i delimičnom fleksibilnošću.
- Takođe, baza ovih proteza je bele boje, pa su kuke izrađene u boji zuba, što omogućava da kuke budu skoro nevidljive. Biodentalne proteze su savršena zamena za vidljive proteze, jer omogućavaju prenos zubnog pritiska i štite antagoniste.
- Do 60% su lakše od ostalih proteza.
- Sve ovo omogućava pacijentima da se lakše i brže naviknu na nošenje proteza. Uočen je smanjen broj korekcija, pa se može reći da biodentalne proteze zadovoljavaju i funkcionalne i estetske zahteve pacijenata.
Sve tri vrste proteza imaju svoje specifične indikacije i prednosti, a odabir zavisi od individualnih potreba pacijenta, finansijskih mogućnosti, zdravstvenog stanja i drugih faktora. Stomatolog će preporučiti odgovarajuću vrstu proteze nakon detaljne dijagnoze i planiranja.