Strah od stomatologa ili odontofobija je široko rasprostranjen i pogađa pacijente svih uzrasta. Često vodi poreklo od neprijatnog iskustva prilikom prvog susreta sa stomatologom. Da bi pacijente oslobodili straha ili ga makar umanjili, preduzimamo nekoliko koraka:
Saslušamo pacijenta
Često i najbitniji korak. Prilikom svake posete trudimo se da saslušamo pacijenta. Kroz razgovor obično dolazimo do glavnog uzroka straha, pa ga je samim tim lakše i otkloniti.
Dogovaramo znakove
Kako pacijenti tokom rada nisu u mogućnosti da govore, veoma je važno da se pre intervecije dogovore znakovi ili signali koje će pacijenti koristiti ukoliko žele da da prekinu intervenciju ili im samo treba pauza. Obično je to jednostavno dizanje leve ruke.
Detaljno objašnjavamo postupak rada
Pre početka intervencije, svakog pacijenta detaljno uputimo u samu proceduru, njen tok kao i trajanje iste. Takođe, pacijentu se objasni šta sve može osetiti tokom rada, tj. koje senzacije se mogu javiti (pritisak, trnjenje, vibracije…).
Podstičemo distrakcije
Kako pacijenti ne bi mislili na intervenciju tokom samog rada, preporučujemo slušanje muzike kao i gledanje filma/serije ili bilo kakav TV program na našim televizorima koji se nalaze ispred svih stomatoloških stolica.
Pružamo pacijentu potpuni osećaj kontrole
Kao što je već napomenuto, dogovaranjem signala i razgovorom sa pacijentom stavljamo mu od znanja da se ništa neće raditi bez njegovog odobrenja, kao i da je u svakom trenutku moguće prekinuti ili pauzirati intervenciju.
Koristimo anksiolitičke tehnike i analgosedaciju
Dubokim disanjem i određenim tehnikama disanja moguće je aktivirati parasimpatikčki sistem i time smanjiti strah i napetost. Takođe, nekad je potrebno prepisati anksiolitike (lekove protiv anksioznosti) koje pacijenti uzimaju pre intervencije. Ukoliko prethodne metode ne daju efekta, možemo pacijenta uvesti u analgosedaciju.