Tokom godina razvilo se mnogo mitova vezano za stomatologiju. Neki od njih su bezazleni, dok neki mogu narušiti vaše oralno zdravlje. Kako ne bi došlo do toga, razotkrićemo vam neke od najčešćih.
Ukoliko nema bola, nema potrebe ići kod stomatologa
Najčešće zastupljen stav. Ovo, naravno, nije tačno. Na kontrolne preglede treba ići na 6 meseci budući da zub može da bude kvaran a da ne boli. Takođe, na ovim pregledima se uklanjaju meke i tvrde naslage i time se prevenira pojava karijesa i drugih oboljenja.
Bol u zubu će proći sam od sebe
Takođe netačno. Jednom kada se bol pojavi, u najvećem broju slučaja, bol će se samo uvećavati. U nekim slučajevima bol može iznenada da nestane, što najčešće znači da je došlo do nekroze (odumiranja) živca. Posle određenog perioda, javiće se infekcija i bol će se vratiti. Takođe, moguće su neke prolazne osetljivosti nekih zuba. Koji god da je razlog bola ili bilo kakvih senzacija, najbollje je javiti se stomatologu i otići na pregled.
Pranje zuba jednom dnevno je dovoljno
Minimalan broj pranja zuba u jednom danu je 2 (ujutru i uveče). Pranjem zuba samo ujutru ili samo uveče ostavlja se previše vremena bakterijama iz hrane i pića da štetno deluju na zube i okolinu. Najbolje bi bilo zube prati pola sata nakon svakog obroka, uz korišćenje zubnog konca.
Beljenjem se oštećuju zubi
Nepravilnom upotrebom sredstva za beljenje moguće je izazvati oštećenja i preosetljivost. Da bi se ovo izbeglo, beljenje treba raditi u kontrolisanim uslovima i uz nadzor stomatologa. Pre samog akta beljenja vrši se priprema koja podrazumeva zaštitu okolnog tkiva. Postavlja se ekarter koji odvaja usne i obraze od zuba, a na samu granicu između desni i zuba postavlja se zaštitni gel. Sredstvo za beljenje se pažljivo aplicira i strogo se vodi računa o trajanju celog procesa.
Veštačke zube ne treba prati
Bilo da su u pitanju akrilatini zubi u protezi ili keramički kod mostova i krunica, razlike nema. Iako na njima nije moguća pojava karijesa, održavanje higijene je presudno za njihovu dugotrajnost. Neodržavanjem higijene dolazi do upale i povlačenja desni, a kasnije do resorpcije kosti.